Ar verta keliauti dirbti į Norvegiją?

Norvegija laikoma viena iš turtingiausių šalių pasaulyje ir pagal gyvenimo trukmę ir bendrą gyventojų sveikatos būklę yra reitingų viršuje. Vertinant gyvenimo kokybės indeksą, valstybė trejus metus iš eilės užėmė pirmąją vietą.

Norvegijoje gerai išvystyta pramonė, o kalbant apie žaliavų eksportą, vyrauja atvira ekonomika. Pramonė dar labiau pakilo po to, kai 1960-1970 m. po Šiaurės jūros dugnu buvo rasti naftos ir gamtinių dujų telkiniai. Todėl Norvegijos pramonė yra daugiausiai paremta žemės išteklių gavyba – šiame sektoriuje nesunku susirasti darbą. Taip pat yra gerai išvystytas žemės ūkis ir žuvininkystė. Šiose srityse darbuotojai taip pat laukiami. Paslaugų sfera nėra labai didelė, nes šalis nėra tankiai apgyvendinta, tačiau ji sparčiai plečiasi, todėl čia irgi galima rasti darbo.

Norvegijoje vyrauja maži skirtumai tarp žemiausios klasės, viduriniosios bei aukščiausiosios klasės. Vidutines pajamas Norvegijoje pateikti sunku, nes įvairiuose ekonomikos sektoriuose skiriasi darbo užmokestis. Kaip pavyzdys pateikiami keleto profesijų atstovų darbo užmokesčiai: statybos darbininkas 20 000 kronų (NOK), inžinierius 40 000 NOK, kirpėjas 24 500 NOK, odontologas 53 000 NOK. Dirbant viršvalandžius, galima daug užsidirbti, nes už juos mokama papildomai.

Pragyvenimas Norvegijoje, deja, yra gana brangus. Vidutinė kaina už būstą yra 3500 kronų (Osle – apie 5000 kronų). Pajamų mokesčio dydis yra 36 proc., tačiau dirbantiems trumpiau nei 4 metus jis sumažintas – siekia 15 proc.

Dažnai galima susigrąžinti dalį mokesčių ar net visus sumokėtus mokesčius. Norvegijos mokesčių inspekcijai būtina pateikti dokumentus, liudijančius apie asmens gyvenamąją vietą. Jei to nepadarysite, jūsų bus paprašyta pateikti detalią ataskaitą apie pajamų dydį, darbdavio duomenis ir panašiai. Be to, iš jūsų bus priskaičiuotos palūkanos bei gali tekti mokėti piniginę baudą.

Pagal galiojančią tvarką, mokesčių inspekcijai savo dokumentus reikia pateikti iki kovo 31 d., o „Selvangivelse“ atveju iki balandžio 30 dienos. Jei iš anksto žinote, kad negalėsite laiku pateikti savo dokumentų, kreipkitės į mokesčių inspekciją ir prašykite pratęsti pateikimo terminą. Jis gali būti pratęstas ne ilgiau nei 6 mėnesiams.

Galima prašyti patikslinti iki 3 metų senumo savo mokesčių deklaraciją. Šis prašymas gali užtrukti iki 6 mėnesių. Dažniausiai Norvegijos mokesčių institucijos patenkina šį prašymą.